Amy Weber famous celebrity
Navigation
» Home page
Information
» Basic information
Photogallery
» Photogallery
» Images
» Photos
» XXX photos
Links
» Links
Languages
» Česká verzeČesky
» English version of this celebrity siteEnglish

Amy Weber

Amy Weber ilustrační obrázek


Amy Marie Weber (born July 2, 1970) is an American actress, model and former professional wrestling valet and WWE Diva for World Wrestling Entertainment under the SmackDown! brand.

Acting career

Television

Weber has played roles in numerous television shows including CSI: Las Vegas, Son of the Beach, Saved by the Bell, Melrose Place, Pacific Blue, The Young & The Restless, Baywatch, Jenny, USA High, and City Guys. She also appeared in country musician Toby Keith's video for his song "Whiskey Girl" as the Whiskey girl, and, on December 31, 2004 she was featured in a sketch on the New Year's Eve live episode of The Tonight Show with Jay Leno. Correspondent Tom Green travelled all over New York City looking for someone to kiss him at midnight, which Weber eventually agreed to do.

Film

Weber has had lead roles in the movies Scarlet Mirror, Games (a.k.a Forbidden Games), The Bet, Dr. Life, Art House, Kolobos, The Contract, Pumpkin Karver, and Transmorphers.

Theatre

Amy has had starring roles in theatre productions of Reservations for Two, 110 in the Shade, Apocalyptic Butterflies, Who's Afraid of Virginia Woolf?, and Grease.

World Wrestling Entertainment

A former WWE Diva Search contestant, Amy Weber would become a heel diva for World Wrestling Entertainment's SmackDown! brand, with her gimmick being John "Bradshaw" Layfield's image consultant in The Cabinet. During her time in The Cabinet, she had a brief feud with Joy Giovanni. She resigned from the WWE in February 2005 because of her allegations of harassment from some of the wrestlers. To explain her departure, JBL stated she had been "fired" for accidentally firing a sleeping dart at him the previous week while he was clowning around with an inflatable dinosaur. The dart was actually intended for JBL's No Way Out 2005 opponent, The Big Show.

Appearances in Playboy special editions


Playboy's Book of Lingerie Vol. 27 September 1992.
Playboy's Bathing Beauties April 1993 - cover.
Playboy's Girls of Summer '93 June 1993' - page 92.
Playboy's Book of Lingerie Vol. 32 July 1993.
Playboy's Book of Lingerie Vol. 35 January 1994.
Playboy's Book of Lingerie Vol. 37 May 1994.
Playboy's Girls of Summer '94 June 1994.
Playboy's Hot Denim Daze May 1995 - page 65.
Playboy's Girls of Summer July 1995 - pages 74-77.
Playboy's Blondes, Brunettes, Redheads January 1997 - pages 46-47.
Playboy's Sexy 100 February 2003.

(Wikipedia.org)


Amy Weber celebrity photo

Několik fórů na závěr. Vtip "Střílej!": „Trenér nám na rozbruslení říkal, že máme co nejvíc střílet,” vypráví novinářům na tiskovce kapitán zámořského celku. Z řad pisálků se ozve nesmělý hlas: „A proto jste musel udělat ze soupeřova brankáře kulometem cedník?!”

„Trenér nám na rozbruslení říkal, že máme co nejvíc střílet,” vypráví novinářům na tiskovce kapitán zámořského celku. Z řad pisálků se ozve nesmělý hlas: „A proto jste musel udělat ze soupeřova brankáře kulometem cedník?!”

Po pohřbu se ptají známí vdovce: "Jaká byla poslední manželčina slova?" "Zprava dobré."

Zemřel bohatý žid. Notář čte poslední vůli: "A Karlovi, kterému jsem slíbil, že si na něj vzpomenu v závěti, posílám srdečný pozdrav."

Spolupachatel

Pachatel je člověk, který se dopustil nějakého trestného činu. Spolupachatel je potom osoba, která se na tomto trestném činu taktéž podílela. Přičemž právní definice říká, že pokud se na trestném činu podílí dvě a více osob, pak každá z těchto osob za trestný čin zodpovídá, jako...

Isaak Babel

Isaak Babel byl ruský spisovatel, prozaik, dramatik a scénárista.Isaak Babel se narodil 1. července 1894 v Oděse do židovské rodiny. Studoval obchodní školu v rodném městě, potom pokračoval na Kyjevském finančně komerčním institutu. Již roku 1916 debutoval dvěma povídkami v Gorkého...

Jeptiška

Jeptiška nebo jinak také zvaná řeholnice je členkou ženského církevního řádu, tedy mužský protějšek mnicha. Jeptišky po přijetí do řádu skládají slib. Pokud jej ještě nesložily, jsou označovány jako novicky. Pravidla života v klášteře jsou pro jeptišky stejná jako pro mnichy....