Amy Weber famous celebrity
Navigation
» Home page
Information
» Basic information
Photogallery
» Photogallery
» Images
» Photos
» XXX photos
Links
» Links
Languages
» Česká verzeČesky
» English version of this celebrity siteEnglish

Amy Weber

Amy Weber fotka, fotečka


Amy Marie Weber (born July 2, 1970) is an American actress, model and former professional wrestling valet and WWE Diva for World Wrestling Entertainment under the SmackDown! brand.

Acting career

Television

Weber has played roles in numerous television shows including CSI: Las Vegas, Son of the Beach, Saved by the Bell, Melrose Place, Pacific Blue, The Young & The Restless, Baywatch, Jenny, USA High, and City Guys. She also appeared in country musician Toby Keith's video for his song "Whiskey Girl" as the Whiskey girl, and, on December 31, 2004 she was featured in a sketch on the New Year's Eve live episode of The Tonight Show with Jay Leno. Correspondent Tom Green travelled all over New York City looking for someone to kiss him at midnight, which Weber eventually agreed to do.

Film

Weber has had lead roles in the movies Scarlet Mirror, Games (a.k.a Forbidden Games), The Bet, Dr. Life, Art House, Kolobos, The Contract, Pumpkin Karver, and Transmorphers.

Theatre

Amy has had starring roles in theatre productions of Reservations for Two, 110 in the Shade, Apocalyptic Butterflies, Who's Afraid of Virginia Woolf?, and Grease.

World Wrestling Entertainment

A former WWE Diva Search contestant, Amy Weber would become a heel diva for World Wrestling Entertainment's SmackDown! brand, with her gimmick being John "Bradshaw" Layfield's image consultant in The Cabinet. During her time in The Cabinet, she had a brief feud with Joy Giovanni. She resigned from the WWE in February 2005 because of her allegations of harassment from some of the wrestlers. To explain her departure, JBL stated she had been "fired" for accidentally firing a sleeping dart at him the previous week while he was clowning around with an inflatable dinosaur. The dart was actually intended for JBL's No Way Out 2005 opponent, The Big Show.

Appearances in Playboy special editions


Playboy's Book of Lingerie Vol. 27 September 1992.
Playboy's Bathing Beauties April 1993 - cover.
Playboy's Girls of Summer '93 June 1993' - page 92.
Playboy's Book of Lingerie Vol. 32 July 1993.
Playboy's Book of Lingerie Vol. 35 January 1994.
Playboy's Book of Lingerie Vol. 37 May 1994.
Playboy's Girls of Summer '94 June 1994.
Playboy's Hot Denim Daze May 1995 - page 65.
Playboy's Girls of Summer July 1995 - pages 74-77.
Playboy's Blondes, Brunettes, Redheads January 1997 - pages 46-47.
Playboy's Sexy 100 February 2003.

(Wikipedia.org)


Amy Weber picture

Několik fórů na závěr. Vtip Příznaky AIDS: Jaké jsou první příznaky AIDS? Tlak v oblasti konečníku a pocit horkého dechu na zádech.

Jaké jsou první příznaky AIDS? Tlak v oblasti konečníku a pocit horkého dechu na zádech.

Chlap umře a příjde do pekla. Před samotnými mučícími komorami stojí Satan a ptá se ho: "Tak co, ty smrade. Chceš do socialistickýho pekla, nebo do kapitalistickýho?" Chlap se zeptá: A co mě čeká v socialistickým? Satan: "No, tam tě každý den přibijou velkýma hřebíkama za ruce a nohy na zem, a pak přes tebe bude celý den jezdit takový ten buldozer na urovnávání asfaltu." Chlap: "Uf, to je teda maso. A co kapitalistický peklo?" Satan: "No, tam tě každý den přibijou velkýma hřebíkama za ruce a nohy na zem, a pak přes tebe bude celý den jezdit takový ten buldozer na urovnávání asfaltu." Chlap: "Ale vždyť to je to samý! Jakej je v tom rozdíl?" Satan: "No, žádnej... Ale přesto bych ti radši doporučoval to socialistický." Chlap: "A to jako proč?" Satan: "No, protože v socialistickým pekle jednou chybí hřebíky, jindy kladivo, potřetí není nafta pro buldozer ... Co jsem tady, tak nepamatuju, že by někdy válcovali..."

Povídají si dvě blondýnky: "Hele, při vaření mi zbyla horká voda. Nevíš, co s ní?" . Druhá povídá: "Tak ji dej do mrazáku, teplá voda se vždycky hodí..."

Upír

1. Upír nebo také vampýr je nadpřirozená bytost, která podle mytologie (zejména u slovanských národů) ožívá v noci a saje lidem krev. Bývá vysoký, v tmavém oblečení, s bledou pokožkou, nesnáší slunce. Upírem se podle tradice mohl stát člověk, který zemřel nepřirozenou nebo násilnou...

Michaela Maurerová

Michaela Maurerová, provdaná Kožíšková, je herečka a moderátorka. Absolventka DAMU již v průběhu studia působila jako moderátorka v České televizi a v TV Prima. Moderovala i v hudební stanici Óčko.Michaela Maurerová se věnuje i nadační činnosti, zaměřuje se především na podporu...

Andrés Iniesta

Andrés Iniesta je reprezentační fotbalový záložník. Celým jménem se jmenuje Andrés Iniesta Luján a prošel mládežnickou akademií slavné Barcelony. Zde si trenéři všimli jeho talentu a v roce 2002 si poprvé zahrál za hlavní tým Barcelony. Stabilním členem sestavy se však stal až...